Гачка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Гачка претставува вид кратка хумористична народна приказна во Македонија на границата на народна игра, блиска до гатанката, но поопширна од неа, наменета за забава и ведар дух.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Боне Величковски, Кратките жанрови и детскиот фолклор во Куманово и Кумановско, „Фолклорот и етнологијата во Куманово и Кумановско“, Скопје -Куманово, 255-289.