Прејди на содржината

Гахинга

Координати: 1°23′14″S 29°38′37″E / 1.3873° ЈГШ; 29.6435° ИГД / -1.3873; 29.6435
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гахинга
Гахинга (лево) и Мухабура (десно)
Највисока точка
Надм. вис.3,474 м
Истакнатост2,821 м
Координати1°23′14″S 29°38′37″E / 1.3873° ЈГШ; 29.6435° ИГД / -1.3873; 29.6435
Име
Превод'Мал куп камења' (Кињаруанда)
Географија
Гахинга на карта

Карта

МестоРуанда-Уганда
Матичен венецВирунга
Геологија
Видстратовулкан
Последен избувнепознато
Искачување
Најлесен патПешачење

Гахинга — исчезнат вулкан во планините Вирунга на границата меѓу Руанда и Уганда. Гахинга се наоѓа помеѓу Мухабура и Сабињо, но е најмалиот од овие трите. Гахинга има мочуришна купа на својот врв. Се верува дека купата е широка 180 метри[1]. Националниот парк Магахинга Горила го добил своето име според овој вулкан.

Гахинга е составен дел на планината Вирунга, вулкански синџир, кој пак се наоѓа во Големата Раседна Долина. Вкупно 8 вулкани се наоѓаат по должината на планината Вирунга. Од исток на запад тие се Мухабура, Сабињо, Бисоке, Микено, Карисимби, Њирагонго, Њамурагира, и Гахинга. Вулканскиот синџир се протега низ Уганда, Руанда и Демократска Република Конго.

Исто како кај Мухабура и Сабињо, бамбусовите шуми на планината Гахинга се живеалиште на загрозените Планински горила. Постојат неколку други видови на животни и птици кои се дел од екосистемот на планината Гахинга, како Златните мајмуни.

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2017-07-16. Посетено на 2017-12-09.