Гаутинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Германија, Баварија, Горна Баварија, област Старнберг, Гаутинг, Шлос Фусберг

Гаутинг е општина во Германија, во покраината Баварија. Предмет на административната област Горна Баварија. Вклучено во областа Старнберг . Населението е 20.829 жители(2021). Зафаќа површина од 55,5 км².

Популација[уреди | уреди извор]

 

Познати жители[уреди | уреди извор]

  • Теодор фон Халберг-Бројх, познат и како „Пустиникот од Гаутинг“, основач на општината Халбергмус
  • Хуго Јункерс починал овде на 3 февруари 1935 година на 76-годишна возраст.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]