Гатанката

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гатанката
Гатанката
Информации од објавувањето
ИздавачDC Comics
Прво појавувањеDetective Comics #140 (октомври 1948)[1][2]
Создаден од
Информации од приказната
Алтер егоЕдвард Нигма (подоцна Нештон)
Видчовек
Припадност
Позначајни прекари
 • Енигма
 • Еди Неш
 • Ребус
Способности
 • генијален разум
 • престапнички гениј
 • вешт пронаоѓач, инженер и уметник за бегство
 • користи сложени гатанки, загатки и смртоносни средства

Едвард Нигма (англиски: Edward Nygma, исто така — Nigma), попознат како Гатанката (англ. The Riddler) суперзлобник во универзумот на Ди-си комикс од стриповите за Бетмен. Ликот е создаден од писателот Бил Фингер и уметникот Дик Спранг и првпат се појавил во Детективските стрипови #140 (1948 г.). Френк Горшин и Џон Астин го толкувале во серијата Бетмен од 1960-тите, а Џим Кери ја играл улогата во филмот Бетмен засекогаш од 1995 година.[3][4][5]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Rovin, Jeff (1987). The Encyclopedia of Supervillains. New York: Facts on File. стр. 299. ISBN 0-8160-1356-X.
 2. Fleisher, Michael L. (1976). The Encyclopedia of Comic Book Heroes, Volume 1: Batman. Macmillan Publishing Co. стр. 315–317. ISBN 0-02-538700-6. Посетено на 29 March 2020.
 3. Riddler is number 59
 4. „Batman: 15 Things You Didn't Know About The Riddler“. ScreenRant (англиски). 2016-09-15. Архивирано од изворникот на 2018-08-08. Посетено на 2018-08-15.
 5. „Breaking News: Gotham Casts its Edward Nygma“. DC (англиски). 2014-04-01. Архивирано од изворникот на 2018-08-16. Посетено на 2018-08-15.