Гаспачо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гаспачо послужено во својот класичен глинен сад за да ја одржи свежината.
Заеднички состојки за реализација на андалузискиот гаспачо.
Типичен гаспачо
Гаспачо заедно со гарнир.

Гаспачо е ладна супа со состојки како маслиново масло, леб, оцет, вода и други адитиви како бадеми или суров зеленчук : обично домати, краставици, пиперки, кромид и лук. [1][2] Постојат стари верзии кои ги додаваат четирите главни состојки од брашно, горчливи портокали, итн.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Teresa Barrenechea (2005). The cuisines of Spain: exploring regional home cooking, Ten Speed Press, ISBN 1-58008-515-6, pp:86
  2. Teodoro Bardají Mas (2002). La cocina de ellas, La Val de Onsera, Cap. "gazpacho" (237)