Гаса Ѕонг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гаса Таши Тонгмон Ѕонг
མགར་ས་ བཀྲིས་མཐོང་སྨོན་རྫོང་།
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 502: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Bhutan" nor "Шаблон:Location map Bhutan" existsМестоположба во Бутан.
Координати: 27°55′N 89°41′E / 27.917° СГШ; 89.683° ИГД / 27.917; 89.683
ДржаваFlag of Bhutan.svg Бутан
Надм. вис.&100000000000028500000002.850 м

Гаса Ѕонг или Гаса Таши Тогмон Ѕонг (ѕонгка: མགར་ས་ བཀྲིས་མཐོང་སྨོན་རྫོང་།) — град во Бутан во близина на Гаса и е административен центар на округот Гаса. Градот бил изграден во 17 век од Тензин Друкдра на место на стара локација за медитација основана од Друбтоб Теркунгпа во 13 век. Првично градот имал одбранбен карактер од нападите од север.[1] Во јануари 2008 година градот бил оштетен од пожар.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Lopen Kunzang Thinley; Khenpo Rigzin Wangchuck, Karma Wangdi, Sonam Tenzin (2008). Seeds of Faith: a comprehensive guide to the sacred places of Bhutan, Volume 1. Thimphu: KMT Press. стр. 298–301. ISBN 9993622427.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  1. Lopen Kunzang Thinley: 2008, p.300
  2. Needrup Zangpo (25 January 2008). „History ablaze in Gasa“. Bhutan Observer. Thimphu. Посетено на 2009-10-30.CS1-одржување: датум и година (link)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]