Прејди на содржината

Гарфилд (филм од 2024)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Гарфилд (филм од 2024)“
Филмскиот плакат на македонски јазик
РежисерМарк Диндал
Продуцент
 • Џон Коен
 • Бродерик Џонсон
 • Ендру А. Косов
 • Стивен П. Вегнер
 • Крег Сост
 • Намит Малхотра
Главни улоги
МузикаЏон Дебни
МонтажаМарк Кифер
Студио
ДистрибутерSony Pictures Releasing
Премиера24 мај 2024 г.
Времетраење101 минута[3]
Земја САД
Јазик
Буџет60 милиони долари[4]
Бруто заработка97,4 милиони долари[2][5]

Гарфилд (англиски: The Garfield Movie, буквално: Гарфилд: Филмот) — американски компјутерски анимиран комичен филм заснован на стриповите на Џим Дејвис за мачката Гарфилд. Режисер е Марк Диндал, сценарист Дејвид Рејнолдс, а продуценти се Columbia Pictures и Alcon Entertainment, за кои филмот е првиот анимиран проект со DNEG Animation. Филмот е распределен од Sony Pictures Releasing. Гласовната екипа го вклучувала Крис Прат како гласот на насловниот лик, заедно со другите гласовни глумци: Николас Холт, Сесили Стронг, Хана Водингем, Винг Рејмс, Семјуел Л. Џексон и Снуп Дог.[6][7]

Премиерата на филмот во САД била на 24 мај 2024 г., а во Македонија на 23 мај истата година.[8]

Содржина

[уреди | уреди извор]

По неочекуваното обединување со неговиот одамна изгубен татко — мачорот Вик — Гарфилд и Оди се принудени да го напуштат својот разгален живот за да му се придружат на Вик во урнебесен грабеж со високи залози.

 1. The Garfield Movie - IGN“. IGN. May 10, 2024. Архивирано од изворникот May 10, 2024. Посетено на May 10, 2024.
 2. 2,0 2,1 2,2 „The Garfield Movie - Financial Information“. The Numbers. Архивирано од изворникот May 8, 2024. Посетено на May 27, 2024.
 3. The Garfield Movie (U)“. BBFC. April 15, 2024. Архивирано од изворникот April 15, 2024. Посетено на April 15, 2024.
 4. Rubin, Rebecca (May 21, 2024). „Box Office: 'Furiosa' Aims for $40 Million-Plus Debut, 'The Garfield Movie' Targets $30 Million Over Holiday Weekend“. Variety. Посетено на May 24, 2024.
 5. „The Garfield Movie (2024)“. Box Office Mojo. Архивирано од изворникот May 4, 2024. Посетено на May 27, 2024.
 6. Pelletier, Ashley (28 September 2023). „Goliath Teams Up with Paramount for Garfield Plush“. The Toy Book. Архивирано од изворникот 27 October 2023. Посетено на 23 October 2023.
 7. Wiseman, Andreas (18 October 2023). „Peter Luo's Stars Collective & China's Hana Investment Partner On Ambitious Fund; 'The Garfield Movie' Among First Collaborations“. Deadline Hollywood. Архивирано од изворникот 19 October 2023. Посетено на 23 October 2023.
 8. „Гарфилд“. www.cineplexx.mk. Посетено на 2024-05-28.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]