Гаруча (Алмерија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гаруча
Знаме на Гаруча
Знаме
Амблем на Гаруча
Амблем
Координати: 37°11′ СГШ 1°49′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Површина
 • Вкупна 8 км2
Надм. вис. 24 м
Население (2005)
 • Вкупно 8.626
 • Густина 879,6/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Гаруча е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Гаруча (Алмерија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

5,156

5,292 5,465 5,828 6,123 6,525 7,037

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • GARRUCHA.COM the Commercial and Touristic guide of Garrucha, Mojacar and Vera (coming soon)
  • (шпански) Garrucha - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Garrucha - Diputación Provincial de Almería