Гарсониера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Гарсониера e мал, еднособен (ретко двособен) стан, обично без кујна; наменет за самец, т.е., неженет човек. Зборот потекнува од францускиот збор garçon кој значи момче.