Гарсиваз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Слика на Гарсиваз во Шахнамата на Шах Тахмасп

Гарсиваз (исто така Гарсиуаз, Герсиуаз или Карсиваз[1]) (персиски: گَرسیوَز) е митски турански лик, за кој се вели во „Шахнамех“ („Книга на кралевите“) од персискиот писател на епови Фирдуси. Тој е брат на Афрасијаб, крал на Туран.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „KARSĪVAZ“. ENCYCLOPÆDIA IRANICA. Посетено на 22 ноември 2020.
  2. „Characters of Firdowsi's Shahname“. angelfire.com. Посетено на 22 ноември 2020.