Гари Њуман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гари Њуман
Животописни податоци
Родено имеГари Ентони Џејмс Веб
Роден(а)8 март 1958 (1958-03-08) (65 г.)
Хамерсмит, Лондон, Англија
ЖанровиСинтисајзерски поп, Нов бран, Електроника, Индустриски рок, Електронски рок
ЗанимањаПејач, музичар, текстописец, композитор, продуцент на снимање
ИнструментиВокали, тастатури, гитара
Период на активност1977–
Мреж. местоgarynuman.co.uk

Гари Њуман (англиски: Gary Numan, роден Гари Ентони Џејмс Веб, 8 март 1958 година) — англиски пејач, текстописец, музичар и пионер на електропот. Гари Њуман е прва ѕвезда на електроп сцената од крајот на 1970-тите години.