Гардоњ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гадроњ-градски дворец
Грб
Гардоњ на мапата на Унгарија

Гардоњ (унгарски: Gárdony) — град во средна Унгарија. Гардоњ е град во Фејер.

Градот има 9.551 население според податоците од 2010 година.

Географија[уреди | уреди извор]

Градот Гардоњ се наоѓа во средишниот дел на Унгарија. Од престолнината Будимпешта градот се наоѓа на околу 50 километри на југозапад. Градот се наоѓа во средеишниот дел од Панонската Низина, покрај Велеачанското езеро. Надморската висина е околу 110 м.

Население[уреди | уреди извор]

По проценката од 2017 во градот живееле 10.855 жители.Предлошка:ДемографијаМАЂ

Демографија
1990 2001 2011 2017
7 344 8 540 9 666 10 855

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]