Гаргано (национален парк)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Национален парк Гаргано
МСЗП — Категорија II (национален парк)
Гаргано
Површина118,144 ha
Воспоставен(а)1991
parcogargano.it/web/gargano/guida

Националниот парк Гаргано (италијански: Parco nazionale del Gargano) е национален парк во провинцијата Фоџа во јужна Италија.[1] Освен подножјето Гаргано (ги опфаќа и старите шуми на Фореста Умбра) од каде го зема и своето име, тој ги вклучува и архипелагот на островите Тремити и мочуриштата Лаго Салсо. Исто така тоа е најголемиот парк во Апулија.[2]

Националниот парк Гаргано (локалитет на УНЕСКО) е едно од најретките национални заштитени подрачја во кои ефикасно придонесуваат и за проектот „un Bosco per Kyoto“, кој во 2007 година вклучи и неколку училишта во реализацијата на проекти за социјалалниот и одговорен туризам. Тоа е едно од најценетите области, и единствено по намалувањето на пожарите и по политиката на еколошка свест. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lauriola, Pietro (1994). Parco nazionale del Gargano : la Foresta Umbra, le riserve naturali, le zone umide, le Isole Tremiti. Nazario Palmieri. Fasano di Brindisi: Schena. ISBN 88-7514-741-8. OCLC 33080057.
  2. Buongiorno, Alessandro; Intini, Mario (2021-02-01). „Sustainable tourism and mobility development in natural protected areas: Evidence from Apulia“. Land Use Policy (англиски). 101: 105220. doi:10.1016/j.landusepol.2020.105220. ISSN 0264-8377.