Ганџ-е Бадавард

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ганџ-е Бадавард (новоперсиски: گنچ باداورد Ганџ-и Бадауард, буквално „богатството донесено од ветрот“) било името на едно од легендарните осум богатства на сасанскиот крал Хосрое II (вл. 591-628) според мнозинството персиски извори.[1] Според делото „Шахнамех“, сепак, тоа било и богатство на легендарниот кајанидски крал Кај Хосрое.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Omidsalar 2000.

Библиографија[уреди | уреди извор]