Гани Моберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Податотека:Gun Margoth Moberg.jpg
Фотографија од Алистер Пиблс [1]

Ган Маргот Моберг (8 мај 1941 - 31 октомври 2007) била шведски фотограф и уметник која работела во Шкотска. Нејзината работа вклучува фотографии на Оркни, Шетланд и Фарски Острови .

Биографија[уреди | уреди извор]

Гани Моберг е родена на 8 мај 1941 година во Гетеборг, Шведска. [2] Нејзиниот татко Аке Моберг бил сметководител, а нејзината мајка Маргот Лундблад била аматерска сликарка. Гани го напуштила училиштето на 16-годишна возраст за да се занимава со уметничка фотографија.

Таа започнала со работа во фотографско студио во Гетеборг, но една година подоцна се преселила во Единбург, Шкотска. Во Единбург работела како au pair и студирала грнчарство на Единбургскиот колеџ за уметност, каде што се запознала со калифорнискиот уметник Там МекФејл . Тие се венчале во јануари 1961 година и добиле четири сина. [3] Тие првично се населиле во Аргил, но подоцна се преселиле во Оркни во 1976 година, по посетата на Гани Моберг во 1975 година. [4]

Нејзиниот сопруг водел книжарница во Стромнес наречена „Stromness Books & Prints“, која ја објавила нејзината прва книга за фотографија во 1979 година. Помеѓу 1977 и 1979 година, биле основани фестивалот Свети Магнус и Центарот за уметност на Пјер. Фестивалот Свети Магнус ја назначува нејзиниот фотограф во резиденција; улога што ја имаше речиси триесет години.

Нејзината популарност како фотограф растела со текот на времето, но во подоцнежните години таа се врти кон сликарството. Таа починала на 66-годишна возраст во Стромнес.

Уметничко дело[уреди | уреди извор]

Првата публикација на Морберг била „ Камена изградена“ во 1979 година. Во оваа книга, фотографката собрала 18 воздушни снимки што ги направила низ Оркни. [5] Таа потоа објавила голем број книги за фотографија. Нејзини главни теми биле пејзажите на Северен Атлантик.

Во 1986 година Моберг започнала соработка со поетот Џорџ Мекеј Браун . Заедно, тие објавиле пет книги во кои фотографиите на Моберг се испреплетуваат со поезијата на Џорџ Мекеј Браун. Соработувала и со норвешката авторка Лив Кјорсвик Шеи . Оваа соработка ги роди The Orkney Story (1985) и The Shetland Story (1988).

Публикации[уреди | уреди извор]

 • 1979: Камена изградена . Книги и отпечатоци за бура
 • 1985: Приказната за Оркни . Батсфорд Грендал.
 • 1986: Разбојот на светлината . Balnain Books
 • 1987: Камен . Кулгин Дувал и Колин Хамилтон.
 • 1987: Прослава за Магнус . Balnain Books.
 • 1988: Портрет на Оркни . Џон Мареј.
 • 1990: A Bit of Crack и Car Cultur e. Balnain Books.
 • 1991: Фарските Острови . Џон Мареј.
 • 1991: Шетландската приказна . Бетсфорд.
 • 1996: Orkney Pictures & Poems . Колин Бакстер.
 • 1998: Оркади . Изданија Apogée
 • 2000: Островот Оркни . Колин Бакстер.
 • 2002: Фестивал Свети Магнус. Прослава . оркадијански.
 • 2006: Оркни . Бирлин.
 • 2006: Шетландските Острови . Колин Бакстер.

Наводи[уреди | уреди извор]

 

 1. The Independent on Tuesday, 6 November 2007
 2. The new biographical dictionary of Scottish women. Ewan, Elizabeth. Edinburgh. стр. 322. ISBN 978-1-4744-3629-8. OCLC 1057237368.CS1-одржување: others (link)
 3. „Gunnie Moberg“. HeraldScotland (англиски). Посетено на 2019-12-17.
 4. „Tam MacPhail – Collection Database“. Kettle's Yard (англиски). Посетено на 2019-12-17.
 5. „Stone Built“. The Gunnie Moberg Archive (англиски). 2014-07-17. Посетено на 2019-12-17.