Гали Акерхиелм

Од Википедија — слободната енциклопедија

Гали Акерхиелм ( моминско Хофман, родена Март 28, 1907) била шведски бароницата, детски автор, новинар и преведувач. Таа била најпозната по нејзините две серии книги за деца, Ана-Лена и мачката Трисе. Таа знаелафранцуски, германски, англиски и италијански јазик и има преведено многу дела.[1]

Живот[уреди | уреди извор]

Гали Акерхиелм е родена на 28 март 1907 година во Казан, Русија .[2] Таа била ќерка на рударскиот инженер Август Хофман и неговата сопруга Лидија Попова.[2] Нејзиното семејство се преселило во Стокхолм, каде што нејзината баба по татко имала имот во Кунгшолмен . Во својот живот таа се омажила вкупно трипати, прво во 1928 година со Артуро Крочи, во Рим, разведена во 1937 година, второ во 1938 година со авторот Uno Eng [sv] (1896–1972), со кого во 1936 година ја добила ќерката Gallie Eng [sv], и трето во 1941 година со авторот и преведувач Helge Åkerhielm [sv] (1910–1968).[2][3]

Гали Акерхиелм го објавила својот дебитантски роман Nygift i Rom (Новженци во Рим), во 1937 година. Таа станала популарна како писателка на книги за деца, особено за нејзините серии Ана-Лена и мачката Трисе, соодветно. Објавила и десет илустрирани книги за деца. Покрај пишувањето книги, таа преведувала книги од норвешки и дански на шведски . Во 1938 година, таа го објавила својот прв превод на Али и Нино од азербејџанскиот автор со псевдонимот Курбан Саид, преку Hökerbergs förlag [sv] .[4]

Гали Акерхиелм починала на 3 септември 1968 година во сообраќајна несреќа. Во таа несреќа загинал и нејзиниот сопруг Хелге Акерхиелм. Тие се погребани на гробиштата Вудленд во Стокхолм .[3][4]

Избрани дела[уреди | уреди извор]

Книги [5][уреди | уреди извор]

 • Nygift i Rom (1937)
 • Trisse och hans vänner (1948)
 • Tiden runt på åtta Minter (1955)
 • Ана-Лена и Даларна (1965)

Илустрации [5][уреди | уреди извор]

 • Konsten att vara värdinna: illustrerad handledning (1948)

Преводи [5][уреди | уреди извор]

 • Курбан Саид: Али и Нино ( Али и Нино ) (Хокерберг, 1938)
 • Сузан Палсбо: Едноставно за семејството (Линдквист, 1945)
 • Ингрид Кителсен: Лил Кари (Рабен и Сјогрен, 1950)
 • Моника Дикенс: Подарок за американскиот флотан ( Нема повеќе ливади ) (Хокерберг, 1954)
 • Џовани Џакомо Казанова: Мемоарот на Казанова (превод и шведска адаптација од Гали и Хелге Акерхиелм, Б. Валстром, 1956)

Наводи[уреди | уреди извор]

 

 1. Grosjean, Alexia (2018). Svenskt kvinnobiografiskt lexikon [Biographical Dictionary of Swedish Women]. University of Gothenburg. ISBN 978-91-639-7594-3.
 2. 2,0 2,1 2,2 Åhlén, Bengt (1942). Svenskt författarlexikon, 1900-1940: Biobibliografisk handbok till Sveriges moderna litteratur (шведски). Rabén & Sjögren. стр. 323.
 3. 3,0 3,1 Åhlén, Bengt; Harnesk, Paul; Lundblad, Bengt (1966). Svenskt författarlexikon (1966 - 1970) (шведски). Rabén & Sjögren. стр. 581. ISBN 978-91-29-41919-1. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:1“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 4. 4,0 4,1 „Gallie Åkerhielm - Svenskt översättarlexikon“. litteraturbanken.se. Посетено на 2021-06-04. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:2“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 5. 5,0 5,1 5,2 LIBRIS: Gallie Akerhielm