Галичичка чуваркуќа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Галичичка чуваркуќа
Sempervivum galicicum
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Евдикоти
Нерангирано: Јадрени евдикоти
Ред: Каменоломовидни
Семејство: Crassulaceae
Род: Чуваркуќа
Вид: S. galicicum
Биномен назив
Sempervivum galicicum
A.C.Smith

Галичичка чуваркуќа[1] (науч. Sempervivum galicicum) — локален ендемит во флората на Македонија од фамилијата Crassulaceae, познат само за планината Галичица. Се развива во пукнатини на карпи и камењари, на карбонатна геолошка подлога.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Sempervivum galicicum (A.C.Sm.) Micevski, Fl. Republ. Makedonija 1(4): 1095. 1998.
  2. Sempervivum ciliosum var. galicicum A.C.Sm.