Галициски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Галициски
Galego
Изговор /gaˈlego/
Застапен во Галиција, Шпанија
Подрачје Галиција; исто така и во други делови на Шпанија и во некои делови на Португалија
Говорници 3–4 милиони (500 000 емигранти низ Иберо-Америка и Европа)  
Јазично семејство
Статус
Службен во Галиција, Шпанија; прифатен орално како Португалски ЕУ парламентот.
Регулативен орган Real Academia Galega
Јазични кодови
ISO 639-1 gl
ISO 639-2 glg
ISO 639-3 glg

Галициски јаизк (Галициски: galego, МФА: [gaˈlego]) е јазик од гранката на иберороманските јазици зборуван во Галиција, Шпанија со уставен статус како историска националност и лоциран во северозападна Шпанија и во мал број на општини во Астурија и Кастилја.

Галициски и португалски јазик биле во средновековниот период единствен јазик што лингвистите го нарекувале галициско-португалски јазик, средновековен галициски или стар португалски зборуван на територија на старото Кралство Галиција.Двата јазика се дури и денес обединети на некој начин во некои северни делови во Португалија.

Поврзано[уреди | уреди извор]