Галерија на матица српска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Галерија на матица српска
Галерија Матице Српске
Галерија Матице Српске
Галеријата , влезот на Матица Српска
Карта
ОснованПредлошка:Датум на започнување
МестоНови Сад, Србија
ТипМузеј на уметноста
Национален историски музеј
ФондПовеќе од 7.000 слики
Мреж. местоgalerijamaticesrpske.rs

Галеријата на Матица Српска ( Галерија Матице Српске) е една од најголемите и најстарите галерии во Србија. Сместено е во централната зона на Нови Сад, веднаш до Меморијалната колекција на Павле Беjански [1].

Галеријата е основана на 14-ти октомври 1847 година, со придонес од Сава Текелија кој остави вредна колекција на семејни портрети на Матица Српска и други српски трговци кои дадоа дарови и донации во галеријата. Зградата на Галеријата на Матица Српска беше прогласена за Споменик на културата од големо значење во 1979 година. Галеријата на Матица Српска дејствува како независна институција, освен Матица Српска од 1958 година. Колекциите во Галеријата на Матица Српска претежно се состојат од слики од сите периоди на националната историја на уметноста[2].

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Галерија Матице српске, Лепосава Шелмић

Надворешни врски[уреди | уреди извор]