Прејди на содржината

Гаитана (пејачка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гаитана

Гаита-Лурдес Клаверивна Есами ( украински: Гайта-Лурдес Клаверівна Ессамі  ; родена на 24 март 1979 година), професионално позната како Гаитана ( украински: Гайтана ), е украинска пејачка и текстописец. Стилот на поп музиката на Есами е опишан кој содржи елементи на џез, фанк, соул и фолк . Таа ја претставуваше Украина на Изборот за песна на Евровизија 2012 година во Баку, изведувајќи ја песната „ Биди ми гостин “ и пласирајќи се на 15-тото место во финалето.Гаита-Лурдес Клаверивна Есами (40), попозната по нејзиното уметничко име Гаитана, е популарна украинска пејачка и текстописец која ја претставуваше својата земја на натпреварот во Баку, во Азербејџан. Тој натпревар на крајот го освои пејачката Лорин од Шведска со нејзината песна „Еуфорија“.

Гаитана е втор натпреварувач на Евровизија со африканско потекло роден во поранешниот СССР, откако литванскиот пејач и гитарист, Викторас „Виктор“ Диавара од ЛТ Јунајтед бил првиот.

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Есами е родена во Киев од мајка Украинка Татјана Петрова и татко Клавер Есами од Република Конго .[1][2][3] Кога била бебе, семејството ја напуштило Украина и се преселило во родниот град на нејзиниот татко, Бразавил . Тие живееле во Република Конго пет години, додека Есами и нејзината мајка не се вратиле во Украина во 1985 година. Поради тоа што поголемиот дел од своето рано детство го живеела во Република Конго, Есами знаела да зборува само француски и лингала по враќањето во Украина, иако подоцна течно зборувала и украински и руски јазик . Отуѓениот татко на Есами останал во Бразавил, каде што поседувал транспортен бизнис.[4]

Во Киев, Есами посетувала музичко училиште, каде научила да свири саксофон . Подоцна завршила образование по економија . Од нејзината младост, Есами била одликувана спортистка која била шампионка во пинг-понг . Во 1991 година, Есами се натпреваруваше во детскиот музички натпревар Фантази Лото Надија, каде што се пласираше на третото место. По натпреварот, Есами почна да пее во детски музички ансамбл предводен од Володимир Бистрјаков.[5] Во Советскиот Сојуз, R&B музиката не била широко распространета, па Есами бил запознаен со странски песни додека одел на андерграунд музички места како тинејџер.[5]

Музичка кариера[уреди | уреди извор]

Есами ја започна својата професионална музичка кариера во 2003 година, објавувајќи го својот деби студиски албум O tebe . Таа објави уште седум албуми во нејзината кариера: Slidom za toboyu (2005), Kapli dozhdya (2007), Kukabarra (2008), Taynyye zhelaniya (2008), Tolko segodnya (2010), Вива, Европа! (2012) и Вудуман (2014). Нејзините песни се снимени на руски, украински или англиски јазик . По инаугурацијата на Барак Обама за претседател на Соединетите држави во 2009 година, Есами настапи на специјален бал за инаугурација во негова чест во Киев .[5]

Во јануари 2012 година, Есами беше избран да се натпреварува во Евробаченња 2012 година, украинското национално финале за Изборот за песна на Евровизија 2012 година . Таа се натпреваруваше со песната „ Биди ми гостин “.[6] Есами продолжи да победи на натпреварот, пласман на прво место со професионалното жири и второ со украинската јавност.[7] По нејзината победа, Есами била жртва на расистички коментари од членови на екстремната десница во Украина. Јуриј Сиротјук, висок член на националистичката политичка партија Свобода, изјавил дека изборот на Есами за украински претставник ќе ја попречи можноста на Украина да се приклучи на Европската унија, бидејќи таа ја прикажувала земјата како да се „од различен континент“. Есами одговори на коментарите со изјавата дека Украина е нејзината сакана татковина и дека не-белите Украинци не треба да се чувствуваат како да треба да ја напуштат земјата за да бидат прифатени.[5]

Сепак, Есами продолжила да биде украински претставник на натпреварот во Баку, станувајќи првиот афро-Украинец што ја претставува Украина на натпреварот за песна на Евровизија. Таа се натпреварувала во второто полуфинале на 24 мај 2012 година, каде се пласирала на осмото место и се пласирала иво финалето. Потоа, таа се пласирала на 15. место во финалето одржано на 26 мај, со вкупно 65 поени.[8][9]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

 • 2003 - О тебе (Гајтана и единство) - За тебе
 • 2005 - Слідом за тобою - По тебе
 • 2007 - Капли дождя - Капки дожд
 • 2008 - Kukaбaррa - Кукабара
 • 2008 - Тайные желания - Тајни желби
 • 2010 - Только сегодня - Само денес
 • 2012 - Вива, Европа!
 • 2014 – Вудуман

Слободни[уреди | уреди извор]

 • 2006 - "Два вікна" - Два Windows
 • 2007 година - „Шaленій“ - Полуди се
 • 2009 - „Нещодавно“ (Гајтана и Стас Конкин) - Во последно време
 • 2012 година - „ Биди ми гостин “
 • 2013 година - „Вонземјани“
 • 2014 година - „Галаксија“
 • 2020 година - „Авион од хартија“ (од Ариевскиот крал) [10][11]

Награди[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Racist comments about Gaitana stir controversy, anger, Kyiv Post (24 February 2012)
 2. „ГАЙТАНА: "ХОРОШЕЕ НАСТРОЕНИЕ - ЭТО СВОЕГО РОДА ПРИВЫЧКА..." (руски). Архивирано од изворникот на 2015-02-06. Посетено на 2012-03-08.
 3. STARS @ GLAVRED — Гайтана уехала жить к отцу в Конго… (ФОТО)
 4. „Гайтана“ (руски). uajazz.com. 3 January 2008. Архивирано од изворникот на 2013-04-08. Посетено на 2012-03-08.
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 Ukraine’s Eurovision Selection Marred by Right-Wing Racism, Time.com (9 February 2012)
 6. Omelyanchuk, Olena (26 January 2012). „Ukraine: 22 candidates in the national final“. Eurovision.tv.
 7. Omelyanchuk, Olena (18 February 2012). „Ukraine: Gaitana is the Ukrainian guest in Baku“. Eurovision.tv.
 8. „Scoreboard: Eurovision Song Contest 2012 Semi-Final 2“. European Broadcasting Union. 27 May 2012. Архивирано од изворникот на 18 May 2012. Посетено на 27 May 2012.
 9. „Scoreboard: Eurovision Song Contest 2012 Final“. European Broadcasting Union. 27 May 2012. Архивирано од изворникот на 22 January 2013. Посетено на 27 May 2012.
 10. „Prominent Ukrainian singer Gaytana and the UN Refugee Agency present a new song and music video for the World Refugee Day 2020“.
 11. Archived at Ghostarchive and the „Ukrainian singer Gaitana and UNHCR present a new song "Paper Plane" and video for World Refugee Day“. YouTube. Архивирано од изворникот на 2021-05-20. Посетено на 2023-03-12.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link): „Ukrainian singer Gaitana and UNHCR present a new song "Paper Plane" and video for World Refugee Day“. YouTube.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Достигнувања
Претходник
Мика Њутн
со "Ангел"
Украина на натпреварот за песна на Евровизија
2012
Наследник
Злата Огневич
со "Гравитација"