Газијантеп (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Газијантеп
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Газијантеп во Турција
Местоположба на покраината Газијантеп во Турција
ЗемјаТурција
РегионЈугоисточна Анадолија
Површина
 • Total6,000 км2 (2,000 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total1,426,816
 • Густина240/км2 (620/ми2)
 • Градскo853,513
Повик. бр.0342
Рег. таб.27

Газијантеп (турски: Gaziantep) е покраина во јужна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Газијантеп. Покраината има 1.426.816 жители (2006) и површина од 6.000 км2. Поделена е на 9 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]