Газијантеп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Газијантеп
Gaziantep
Gaziantep districts.png
Mестоположба
Општи податоци
Име
- изворно
Газијантеп
  Gaziantep
Поштенски број 27x xx
Портал http://www.gaziantep.gov.tr/
Управа
Земја  Турција
Градоначалник Асим Гузелбеј
Географија
Население

Газијантеп (турски:: Gaziantep) е град во јужна Турција. Градот е и главен град на покраината Газијантеп. Населението брои 1.237.874 жители, и со тоа Газијантеп е шести по големина во земјата. Неговото поранешно име е Гази.

Историја[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Во Турција, Газијантеп е познат по неговата баклава

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]