Газиантепспор

Од Википедија — слободната енциклопедија

Газиантепспор е професионален турски фудбалски клуб сместен во градот Газиантеп.

Фудбалскиот клуб е формиран во 1969 година на 25 февруари. Основните бои на Газиантепспор се црна и црвена.

Стадионот на Газиантепспор се вика Газиантеп Камил Очак и има капацитет од 16 891 седишта.

Претседател на клубот е Ибрахим Халил Кизил, а менаџер е Хикмет Караман

Газиантепспор
Целосно име Gaziantepspor Kulübü
Основан 25 февруари 1969 година
Мрежно место Официјално мрежно место Архивирано на 4 декември 2019 г.
Стадион Камил Очак
Капацитет 16.891
Претседател Ибрахим Халил Кизил
Тренер Хикмет Караман
Лига Турска супер лига
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

Титули[уреди | уреди извор]

Трето место во Турската супер лига :

  • Сезона 1999-2000
  • Сезона 2000-2001

Прво место во Првата лига на Банк Азија :

  • Сезона 1978-1979
  • Сезона 1989-1990

Купови :

Прво место во Спор тото купот :

  • Сезона 2011-2012

Првенство за млади (Министерство) :

  • Сезона 1978-1979