Газебо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Газебо: Villa Bellini (Катанија), Warandepark (Брисел), Sharm el-Sheikh, Калемегдан.

Газебо – мали слободностоечки парковски и [[градина|градинарски] објект, вид на павиљон. Газебо е отворен од една, или од сите страни на осмоаголна или кружна основа со купола. Обезбедува ладовина, заштита од атмосферилија и место за одмор и разговор (рус. беседка) остварувајќи украсни функции во пејзажот претставувајќи честопати и видиковац. Поголем газебо во јавните паркови може да послужи како место за променаден оркестар.

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Alan Jay Christensen (2005): Dictionary of Landscape Architecture and Construction. The McGraw-Hill Companies, Inc

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

[[Категорија:Хортикултура]