Гагара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Реката Гагара Фајзабад

Гагара е река во Азија, најзастапената притока на Ганг. Тече низ Кина, Непал и Индија . Должината е 950 км, а површината на сливот е 127.950 км² [1].

Во Кина се нарекува Кункехех . Тука се и имињата Конгчуе , Манчу [2], Жикиаохе (на територијата на Кина), Хумла-Карнали (на територијата на Непал).

Изворот се наоѓа во јужниот дел на Тибетската висорамнина во близина на езерото Мапам Јумцо. Во длабоката долина наречена Карнали, реката ги преминува Хималаите и влегува во Индо-Гангетската рамнина, каде што се спојува со реката Мохан, формирајќи ја Гагара.

Таа е најдолгата и најголемата река во Непал[3]. Реката се напојува со снежен ледник во горниот тек и дожд во долниот тек. Во пролетниот и летниот период се поплавува, често се случуваат големи поплави.

Водите на Гагара се користат за наводнување. Реката е пловна под градот Ајодја, во долниот тек се наоѓа градот Фајзабад.

притоки[уреди | уреди извор]

Најголемите притоки од устието до изворот:

Индија
Непал
  • ← Бери
  • → Мрежи
  • ← Мугу Карнали

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Баиши

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ghaghra River in India“. India9.com (англиски). 2018-07-13. Архивирано од изворникот на 2016-03-10. Посетено на 2022-03-17. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
  2. Artemchuk, I. V.; Berkо, O. N.; Golubetz, M. A.; Gorokhova, Z. N.; Ermachenko, G. Ya.; Koinov, M. M.; Malinovski, K. A.; Stoiko, S. M.; Ulichna, K. O. (1963). „On the prospect of the geobotanical map of the Ukrainian Carpathian mountains. Scale 1 : 200 000“. Geobotanical Mapping (1963): 44–48. doi:10.31111/geobotmap/1963.44. ISSN 0235-4373.
  3. „Karnali River: Longest River of Nepal“. Wildlife in West Nepal (англиски). 2008-01-15. Архивирано од изворникот на 2008-01-20. Посетено на 2022-03-17. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)

Литература[уреди | уреди извор]

  • Гхагхра // Большая советская энциклопедия : [в 30 т.] / гл. ред. А. М. Прохоров. — 3-е изд. — М. : Советская энциклопедия, 1969—1978.