Гавро Богоевиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Гавро С. Богоевиќ е виден македонски фармацевт. Роден е во Тетово на во 1884 година. Дипломирал во Виена во 1906, ја нострифицирал дипломата на цариградскиот медоцински факултет и отворил своја аптека во Скопје (1907-1908) со лабораторија за производство на фармацевтски препарати. Бил претседател на Дисциплински суд во Секцијата на Аптекарската комора на Кралството Југославија. Починал во Скопје во 1948 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (на македонски) Македонска енциклопедија. I (I издание). МАНУ. ISBN 978-608-203-024-1.