Габровчица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Габровчица
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворШар Планина
УстиеВардар

Габровчицарека во Северозападна Македонија и притока на реката Вардар.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката извира на Шар Планина, во атарот на селото Доброште. Нејзиното течение е северостично од градот Тетово. По своето течение, реката поминува низ Доброште и се развондува низ полето. Габровчица се влева во реката Вардар за време на висок водостој.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 22. ISBN 978-9989-2117-6-8.