Габриски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Габриски јазик
Maja
Застапен воЧад
Говорници34.000  (2000)
Јазично семејство
Дијалекти
бурувански
дарбејски
мондејски
Јазични кодови
ISO 639-3gab

Габрискиот (Maja) е афроазиски јазик, дел од групата на чадски јазици, од подгрупата на источночадски јазици.

Преглед[уреди | уреди извор]

Според податоците од 2000 година, јазикот го зборуваат околу 34.400 жители. Јазикот се зборува во селата Дарбе и Дормон, југозападно од Лаи во регионот Танџиле во Чад. Јазикот се пишува на латиница, луѓето се претежно Христијани. Познати се три дијалекти на јазикот, бурувански, дарбејски и мондејски.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Габриски јазик на „Етнолог“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]