Прејди на содржината

Габриел Јуркиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Габриел Јуркиќ (24 март 1886 година- 25 февруари 1974 година) бил хрватски уметник.[1].

Роден е во Ливно, денешна Босна и Херцеговина, и починал во еден манастир близу до Ливно во 1974 година.

Постои галерија посветена на неговата работа во Ливно, а неговите слики се изложени и во Музеј на современа уметност во Загреб. Студирал на Академијата за уметности во Виена.

Уверението на Габријел Јуркиќ од Виенската академија чувано во музејот Горица во Ливно

Во 1993 година, испечатена е поштенска марка издадена од администрацијата на Хрвати во Мостар.

Тој е дипломиран Академија за ликовни уметности Сараево. Габријел Јуркиќ долго време важеше за миленик на уметничките критичари на неговото време, особено меѓу двете светски војни. Неговиот импресионистички израз сведочеше за убавината на регионот Ливно, кој секогаш имал нешто празнично, посебно и божествено на неговите слики. Најчестите теми на делата на Јуркиќ беа мотиви од областа Ливно, како и портрети на жени од најблискиот круг на неговото семејство: неговата мајка и неговата сопруга Штефица.

Тој е истакнат мајстор Пејзаж. Многу рано, тој дошол до еден вид понтилистички начин, техника со која го насликал едно од неговите најпознати дела „Самовилата на мојот народ“. Во последните 20 години од својот живот, маестро и неговата сопруга се пензионираа во Ливно, каде што продолжи да твори под покровителство на Францискански манастир Горица[2].

По познати работи[уреди | уреди извор]

Неговите најзначајни дела се „Платото во цут“ и „Самовилата на мојот народ“. Сликата „Плато во цут“ ја покажува целата убавина на платото Купрес во текот на летните месеци. Денес, овие уметнички дела се зачувани како национално богатство во Уметничка галерија на Босна и Херцеговина во Сараево[3].

  • „Портрет на Петар Тијешиќ“
  • "Плато во цут"
  • „Вилата на мојот народ“
  • "Портрет на отец Јулијан Јелениќ"
  • "Кипарис"
  • „Мајка ми“, акварел, 1913 година.
  • „Зимски пејзаж“, масло на картон, 1940 година

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „GABRIJEL JURKIĆ (1886. - 1974.)“. Архивирано од изворникот на 2021-04-17. Посетено на 2021-04-12.
  2. Gabrijel Jurkić jedan od najvećih likovnih umjetnika sa prostora Balkana.
  3. Gabrijel Jurkić

Надворешни врски[уреди | уреди извор]