Габриеле Белоди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Габриеле Белоди
Лични податоци
Роден на 2 септември 2000 (2000-09-02) (20 г.)
Роден во Мантова, Италија
Висина 1.87 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Милан
Број 58
Младинска кариера
0000–2018 Милан
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2018– Милан Милан 0 (0)
2018–2019Предлошка:Fb team Olbia (п) 31 (0)
2019–2020Кротоне Кротоне (п) 2 (0)
Репрезентација
2016 Италија 16 5 (0)
2016–2017 Италија 17 3 (0)
2017–2018 Италија 18 11 (0)
2018–2019 Италија 19 6 (0)
2019– Италија 20 3 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 10
32, 21 август 2020 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 4 септември 2020

Габриеле Белоди (роден на 2 септември 2000 година во Мантова, Италија) — италијански фудбалер кој настапува за екипата на ФК Милан, на позиција среден ред.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Своето деби го направил во клубот од Серија Ц, ФК Олбија на 30 септември 2018 година во натпреварот против Пјаченца.[1] На 10 јули 2019 бил позајмен на клубот од Серија Б, ФК Кротоне каде се задржал до 30 јуни 2020.[2]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Габриеле Белоди учествувал на Европското првенство во фудбал до 17 години за Италија[3]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Негов татко е Мирко Белоди кој најголемиот дел од својата кариера ја поминал во ФК Мантова.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Game Report by Soccerway“. Soccerway. 30 September 2018.
  2. „UFFICIALE: Crotone, dal Milan arriva Bellodi. Curado ancora in prestito“. Посетено на 11 July 2019.
  3. „Croatia U17 - Italy U17 game report“. UEFA. 3 May 2017.
  4. „Gabriele Bellodi all'Olbia“ [Gabriele Bellodi at Olbia] (Italian). La Voce di Mantova. 18 August 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]