Габрешко Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Габрешко Езеро
Габрешко Езеро - Поглед на Габрешкото Езеро
Габрешко Езеро - Поглед на Габрешкото Езеро
Поглед на Габрешкото Езеро
Координати 41°16′05 N°22′24
Вид вештачко
Земји во сливот Македонија


Габрешко Езеровештачко езеро во близина на гевгелиското село Габрово, Македонија. Езерото влегува во групата на изградени акумулации.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Акумулацијата се наоѓа надвор од селото Габрово, во непосредна близина на археолошкото наоѓалиште Селиште.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Група автори (2016). „Езера во Македонија“. Студија за геодиверзитетот и геонаследството на Република Македонија и другите компоненти на природата (PDF). Скопје: Министерство за животна средина и просторно планирање. стр. 28. ISBN 978-9989-110-90-0.
  2. „Монографија Гевгелија“ (PDF). Општина Гевгелија. Посетено на 2021-10-04.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°16′05″N 22°24′42″E / 41.26806° СГШ; 22.41167° ИГД / 41.26806; 22.41167