Габрешка Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Габрешка Река
Реката во селото Габрово
Местоположба
ДржаваМакедонија Македонија
Општина Гевгелија
СелаГаброво
Физички особености
Извор 
 • местоКожуф
Устие 
 • место
Стара Река
 • координати
41°17′32″N 22°24′19″E / 41.29222° СГШ; 22.40528° ИГД / 41.29222; 22.40528Координати: 41°17′32″N 22°24′19″E / 41.29222° СГШ; 22.40528° ИГД / 41.29222; 22.40528
 • надм. вис.
211 м
Особености на сливот
ТечениеСтара РекаВардарЕгејско Море

Габрешка Река — река во југоисточниот дел на Македонија и се влева во Стара Река.[1]

Течение[уреди | уреди извор]

Габрешка Река извира на планината Кожуф, тече низ раселеното село Габрово западно од Гевгелија и се влева во Стара Река, која пред да дотече во Вардар се разводнува.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 22. ISBN 978-9989-2117-6-8.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]