Габрешка Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Габрешка Река
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворКожуф
УстиеСтара Река

Габрешка Река - река во Југоисточна Македонија и се влива во Стара Река.

Течение[уреди | уреди извор]

Габрешка Река извира на планината Кожуф, тече низ раселеното село Габрово западно од Гевгелија и се влива во Стара Река која пред да дотече во Вардар се разводнува.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 22. ISBN 978-9989-2117-6-8.