В за вендета

Од Википедија — слободната енциклопедија
Знамето на фашистичка партија "Северен Пламен"

V for Vendetta е графички роман кој првично беше објавен во десет делови. Авторите на романот се Алан Мур [1] (сценарио) и Дејвид Лојд (илустратор). Романот е поставена во (романост настанува во 80 - те години на XX век,) дистопична иднината на Обединетото Кралство во 1990 година.

Маската на Гај Фокс

Дејството се случува во Обединетото Кралство во блиска иднина, по кратка јадрена војна голем дел од светот бил униште. Во постнуклеранат иднина власта е преземена од екстремна фашистичка партија наречена "Северен Пламен" (engl. Norsefire).

Централна личност во романот е мистериозен анархист "V" (В) кој настојува да ја уништи тоталитарна власт, а во текот на својата дејност тој извршува големо влијание врз луѓето кои ги сретнува. Мистериозниот анархист "V" ја носи маската на Гај Фокс и започнува театрална насилна кампања за соборување на владата.

Според овој графички роман е снимен истоимен филм во кој глумат Хуго Вевинг и Натали Портман.

Извори[уреди | уреди извор]

  1. „Alan Mur“. Архивирано од изворникот на 2013-04-04. Посетено на 2012-02-23.