Вљубениот ерген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вљубениот ерген
Ergen.png
Вљубениот ерген
Позната и какоLove for rent
ЖанрРомантична комедија
Напишана одМерич Аџеми
Режирана одМегин Балекоглу (1-20)
Бариш Још (21-43)
Шенол Сонмез (44-69)
УлогиЕлчин Сангу
Бариш Ардуч
Салих Бадемчи
Мужде Узман
Сечкин Оздемир
Онур Бујуктопчу
Воведна темаAydilge - Kiralik ask
Земја на потекло Турција
Првичен јазикТурски
Бр. на сезони2
во Македонија:2
Бр. на епизоди69
во Македонија:179
Продукција
Продуцент(и)Муге Турали Пак
Мелда Перахја Јалчин
Мехметџан Јуксел
МестоположбаИстанбул
Времетраење120 минути
во Македонија:45-60 минути
Продукциска куќаOrtaks Yapim
ДистрибутерGlobal Agency
Прикажување
Првична мрежаStar tv
во Македонија:Сител телевизија
Сликов формат576i (16:9 SDTV)
1080i (HDTV)
Звучен форматStereo
Првично прикажување19. јуни 2015 – 20. јануари 2017
во Македонија:30. јануари 2017 -15. декември 2017
Надворешни врски
Мрежна страницаstartv.com.tr/dizi/kiralik-ask
Продукциска
мрежна страница
ortaksyapim.com/kiralik-ask/


Вљубениот ерген (Kiralik ask) e турска романтична комедија која е снимана од 2015 до 2017 година.

Во Македонија се прикажува на Телевизија Сител од 30 јануари 2017 година.

Се работи за серија снимена од 2015 и 2017 година, одбрана е за најдобра драма комедија за 2016 година во Турција. Освен награда за најдобра комедија на 42. издание на "Golden Butterfly Awards", ги освои и наградите за најдобар телевизиски пар и најдобар актер.

Синопсис[уреди | уреди извор]

По смртта на родителите, сиромашната и весела Дефне не се предала и продолжила силно да се бори со сите предизвици на животот. Таа работи како келнерка и заработува за да се грижи за својата баба, својата помала сестра, па дури и за својот постар брат. Никогаш не се жали за пари, и сепак живее среќно, онака како што налагаат условите. Нејзиниот едноставен живот почнува да се комплицира кога дознава дека нејзиниот брат прокоцкал 200 илјади лири кои им се потребни за да се плати киријата.

Од друга страна го запознавае Омер, млад, згоден и богат сопственик на познат бренд за чевли. И неговите родители починале рано, па мирот го нашол во една мала продавничка каде и самиот почнал да изработува чевли. Од мала продавничка успеал да направи препознатлив бренд на обувки и да создаде империја на богатство и пари. И покрај богатството на неговиот дедо, тој не ги сакал неговите пари, туку сѐ во животот постигнал сам, благодарение на волјата, трудот и истрајноста.

Овие два сосема спротиставени светови, светот на сиромашната и бунтовна Дефне и светот на богатиот и сериозен Омер, еден ден, сосема случајно ќе се спојат на неочекуван начин. Омер доаѓа во ресторанот каде работи Дефне заедно со девојката, која му е "наместена" од неговата тетка Нериман. Тој не сака договорени врски, па за да ја откачи девојката, во момент смислува план, штом ќе ја здогледа келнерката. Омер ја бакнува келнерката Дефне и ѝ кажува на девојката со него дека всушност Дефне му е девојка. На тој начин успева да го уништи договорениот состанок, наметнат од неговото семејство, но она што не знае е дека... неговата тетка Нериман е во ресторанот и го гледа сето тоа.

Нериман е исплашена дека целото богатство ќе им биде земено од свекорот кој поставува услов дека тоа ќе го направи ако во рок од шест месеци Омер не се ожени. Затоа Нериман ѝ предлага на Дефне еден чуден план - да стане личен асистент на Омер и во рок од шест месеци да го натера да се вљуби и ожени со неа. А за возврат, ќе ѝ даде пари, кои на Дефне ѝ се потребни за да го исплати долгот на братот. Дефне не сакаше да влезе во таа игра, но мора за да го спаси братот и да започне нов живот.

Сезони[уреди | уреди извор]

Сезони Прикажување Број на епизоди (МКД) Прикажување (МКД) Број на епизоди (МКД)
1 52

(1-52)

19.06.2015 - 24.06.2016

STAR TV

110

(1-110)

30.01.2017 - 30.06.2017

СИТЕЛ

2 17

(53-69)

23.09.2016 - 20.01.2017

STAR TV

69

(111-179 )

11.09.2017 - 15.12.2017

СИТЕЛ

Ликови[уреди | уреди извор]

Актер: Улога:
Елчин Сангу Дефне Топал (Сува девојка)
Бариш Ардуч Омер Ипликчи (Сињор)
Салих Бадемџи Синан Каракаја (Ушле)
Мужде Узман Седа Беренсел
Сечкин Оздемир Памир Марден
Онур Бујуктопчу Корај Саргин (Кориш)
Синем Озтурк Јасемин Кајалар
Мелиса Шенолсун Суде Ипликчи
Нергис Кумбасар Нериман Ипликчи (Hерош)
Левент Улген Неџми Ипликчи
Ферди Мертер Хулуси Ипликчи (Црната мамба)
Ајберк Атила Садри Уста
Деврим Јалчин Дениз Транба
Исмаил Карагоз Шукру
Ханде Аолу Мине
Хикмет Кормукчу Туркан
Мелиса Гиз Џенгиз Есра Топал
Керем Фиртина Исмаил (Исо)
Санем Јелес Нихан Топал
Осман Акча Сердар Топал
Рагип Гулен Зубејир Ташчалан
Селин Узал Дерја
Елифџан Онгурлар Фикрет Гало
Симге Доганлар Еџе
Лејла Лидија Тугутлу Из
Озлем Гезгин Назлиџан
Ендер Сакали Ведат
Бариш Мурат Јагџи Ејмен

Емитување во регионот[уреди | уреди извор]

Држава Наслов Телевизија
Србија Заљубљени нежења Прва Српска
Црна Гора Заљубљени нежења Прва ЦГ

Референци[уреди | уреди извор]

  1. IMDB профил
  2. Страница на Сител телевизија