Вјачеслав Иванков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вјачеслав Иванков
Роден2 јануари 1940(1940-01-02)
Москва, СССР
Починал9 октомври 2009(2009-10-09) (возр. 69)
Москва, Русија
Обвиненијаизнуда
Казна10 години во Америка и 10 години во Русија
Занимањекражба, гангстер, рекет, Трговија со дрога

Вјачеслав Иванков (2 јануари 1940 во Москва - 9 октомври 2009 во Москва) бил еден од најпознатите советски и руски криминалци. Се смета дека во времето кога делувал, бил во блиски односи со руските власти. Неговиот прекар е Јапочник.

Иванков одлежежал затворски казни во Русија и во САД. Во 1995 во Њујорк бил осуден за обид за изнуда на над милион долара од руски емигранти. Од 2004 бил екстрадиран на руските власти кои го осмничила за убиство на двајца Турци во Москва. Но подоцна московскиот суд го ослободил од обвинението.

Иванков бил убиен откако бил застрелан при излегување од еден ресторан во Москва.