Вучко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Волкот „Вучко“ бил официјална маскота на Зимските олимписки игри во Сараево во 1984 година

Вучко е името на официјалната маскота на XIV Зимски олимписки игри, кои се одржале во Сараево во 1984 година.

Изборот на маскота на игрите бил објавен во дневните весници, а читателите биле замолени да одберат една од шесте маскоти, кои биле предложени. Победник била маскотата „Вучко“, којашто всушност претставува мал волк, а чиј дизајнер бил словенечкиот цртач Јоже Тробец. Вучко ја симболизирал желбата за спријателување на луѓето соживотните. Според МОК, Вучко помогнал да се смени мислењето за волкот како страшно и месојадно животно.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]