Прејди на содржината

Вуокати

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вуокати
Vuokatti
Село
Железничката станица во Вуокати.
Железничката станица во Вуокати.
ДржаваФинска
РегионКаину
ОпштинаСоткамо
Површина
 • Вкупна13,8 км2 (5,3 ми2)
Население (2018-12-31)
 • Вкупно6,167[1]
 • Густина445,3/км2 (1,153/ми2)
Час. појасИЕВ (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)ИЕЛВ (UTC+3)
Езерото Сапсојeрви и скијачка жичница.
Скијачка скокачка кула во ридот Вукатинвара.

Вуокати ― урбана област која е физички посебен дел од општината Соткамо, Финска. Таа е дом на повеќе од 6.000 жители,[1] што го прави второто најнаселено урбано подрачје во регионот Каину, по главната урбана област на општината Кајани.[2] Вуокати е исто така името на блискиот пошумен ридски опсег и железничката станица во урбаната област.

Највисокиот рид во областа е Портивара висок 345 метри,[3] втор повисок е Вукатинвара.[4]

Вуокати има скијалиште, спортска академија и одморалиштето Катинкулта.[5][6][7][8] Има и тунел за скијање, кој го овозможува скијањето во сите годишни времиња,[9] а има и тунели за скијање на даска и скијање низ тунели.[10]

Вуокати има национален олимписки центар за обука за зимски спортови, како што се скијање крос-кантри, биатлон и нордиско комбинирано.

Вуокати бил домаќин на повеќе меѓународни спортски настани, како што се Европските олимписки денови за млади во 2001 година, Светското првенство во ориентација во 2013 година и Светското првенство за скијање во нордиските јуниори во 2021 година. Вуокати бил домаќин на Европскиот младински олимписки фестивал во 2022 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Vuokatti (Sotkamo, Kainuu, Finland) - Population Statistics, Charts, Map, Location, Weather and Web Information | City Population
  2. „Taajamat väkiluvun ja väestöntiheyden mukaan, 2018“. Архивирано од изворникот на 2020-02-21. Посетено на 2023-01-15.
  3. „Sotkamo - Vuokatti.fi“. vuokatti.fi. Архивирано од изворникот на 2018-02-28. Посетено на 15 јануари 2023.
  4. „Vuokatinvaara on tuhansien urheilumuistojen kukkula - Kestävyysurheilu.fi“. kestavyysurheilu.fi. Архивирано од изворникот на 2019-10-31. Посетено на 15 јануари 2023.
  5. „Vuokatti Slopes - Vuokatti.fi“. vuokatti.fi. Посетено на 15 јануари 2023.
  6. „Tervetuloa | VuokattiSport“. vuokattisport.fi. Посетено на 15 јануари 2023.
  7. „Katinkulta | Holiday Club Resorts“. holidayclubresorts.com. Посетено на 15 јануари 2023.
  8. „Retkikartta.fi - Metsähallitus | Excursionmap.fi“. retkikartta.fi. Посетено на 15 јануари 2023.
  9. „Hiihtotunneli | VuokattiSport“. vuokattisport.fi. Архивирано од изворникот на 2017-08-04. Посетено на 15 јануари 2023.
  10. „Lumilautatunneli - Vuokatinrinteet - Vuokatti.fi“. vuokatti.fi. Архивирано од изворникот на 2017-08-04. Посетено на 15 јануари 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

64°08′45″N 28°16′18″E / 64.1458° СГШ; 28.2717° ИГД / 64.1458; 28.2717