Прејди на содржината

Вулфен

Координати: 51°49′N 11°56′E / 51.817° СГШ; 11.933° ИГД / 51.817; 11.933
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вулфен
Место во Остернинбургер Ланд
Црквата во Вулфен
Црквата во Вулфен
Црквата во Вулфен
Грб на Вулфен
Вулфен во рамките на Германија
Вулфен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Општина Остернинбургер Ланд
Основни податоци
Површина 11 км2
Надм. височина 68 м
Население 1.171  (31 декември 2006)
 - Густина 106 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06369
Повик. бр. 034979
Местоположба на место Вулфен во рамките на округот Анхалт-Битерфелд
Карта
Карта
Координати 51°49′N 11°56′E / 51.817° СГШ; 11.933° ИГД / 51.817; 11.933

Вулфен (германски: Wulfen) — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од општината Остернинбургер Ланд.