Прејди на содржината

Вук Бојовиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вук Бојовиќ
Роден(а)18 декември 1940
Пљевља, Кралство Југославија
Починал(а)17 септември 2014(2014-09-17) (возр. 73)
Белград, Србија
НационалностСрбин

Вукосав Вук Бојовиќ (Пљевља, 18 декември 1940Белград, 17 септември 2014 година) — бил српски вајар и директор на белградската зоолошка градина „Врт добре наде“.

Животопис[уреди | уреди извор]

Бојовиќ води потекло од селото Зминица на Дурмитор каде и го поминал најраното детство. На 3 години, останал без татко му Лука, предвоен учител, кој загинал како припадник на четничките единици. Дипломирал и магистрирал вајарство на Факултетот на ликовни уметности во Белград. Направил триесет бисти, меѓу кои и бисти на Вељко Влаховиќ, Драган Ковачевиќ, Стојан Церовиќ, Сава Ковачевиќ.

По дипломирањто бил прв слободен уметник, потпа професор во основно и средно училиште. Предавал во вишото трговачко училиште во Белград, каде од 1982 до 1986 година бил директор.

Зоолошката градина Добра Нада[уреди | уреди извор]

На функција директор на Белградската зоо - градина бил од 1. мај 1986. године до својата смрт. На широката јавност станал познат кога кон крајот на осамдесетите години, два пати од зоо-градината бегал шимпанзото Сами. Во потрагата за животното најглоема улога ја имал токму Бојовиќ. Тој случај подоцна го искористил да привлече внимание за состојбата во зоо-градината и да се унапреди нејзината состојба.

На 12 -ти јули 2017 година во у Бео-зоо му бил откривен споменик.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. У Бео-зоо врту откривен споменик Вуку Бојовићу („Политика”, 12. јул 2017)