Вуелта а Еспања 2019 - етапа 1 до етапа 11

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Вуелта а Еспања 2019 е 74. издание на Вуелта а Еспања, една од трите големи трки во велосипедизмот. Вуелта започнала во Торевиеха со екипен хронометар на 24 август, а етапата 11 се одржала на 4 септември со етапа до Урдакс. Трката завршила во Мадрид на 15 септември.

Поредок[уреди | уреди извор]

Легенда
  Jersey red.svg   Го означува предводникот во генералниот пласман   Jersey green.svg   Го означува предводникот во бодовниот пласман
  Jersey blue polkadot.svg   Го означува предводникот во планинскиот пласман   Jersey white.svg   Го означува предводникот во пласманот за млад возач
  Jersey red number.svg   Го означува предводникот во екипниот пласман Jersey yellow number.svg Го означува предводникот на наградата за најборбен возач

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. Астана 2019 14' 51
2. Декојнинк-Квик Степ 2019 + 2
3. Санвеб 2019 + 5
4. ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг 2019 + 7
5. Бора-Хансгрое 2019 + 13
6. ССС Тим 2019 + 15
7. Мовистар 2019 + 16
8. Групама-ФДЖ 2019 + 16
9. Мичелтон-Скот 2019 + 18
10. Лото-Судал 2019 + 19
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. COL Мигел Анхел Лопес црвена маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачАстана14' 51
2. ITA Дарио Каталдо Астана+ 0
3. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 0
4. ESP Јон Исагире Астана+ 0
5. ESP Луис Леон Санчес Астана+ 0
6. ESP Горка Исагире Астана+ 0
7. BEL Филип Жилбер Декојнинк-Квик Степ+ 2
8. NED Фабио Јакобсен Декојнинк-Квик Степ+ 2
9. CZE Здењек Штибар Декојнинк-Квик Степ+ 2
10. ARG Максимилијано Ричезе Декојнинк-Квик Степ+ 2
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. COL Наиро Кинтана Мовистар5ч 11' 17
2. IRL Николас Роуш Санвеб+ 5
3. SLO Примож Роглич Џамбо-Висма+ 5
4. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 5
5. ITA Фабио Ару ОАЕ Емирати+ 5
6. ESP Микел Ниеве Мичелтон-Скот+ 8
7. COL Серхио Игита ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 37
8. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 37
9. ESP Алекс Аранбуру Каха Рурал-Сегурос РГА+ 37
10. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 37
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. IRL Николас Роуш црвена маичка за предводникот во генералниот пласманСанвеб5ч 26' 12
2. COL Наиро Кинтана зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманМовистар+ 2
3. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 8
4. ESP Микел Ниеве Мичелтон-Скот+ 22
5. COL Мигел Анхел Лопес бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачАстана+ 33
6. SLO Примож Роглич Џамбо-Висма+ 36
7. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 38
8. COL Серхио Игита ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 40
9. ITA Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 46
10. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 46
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. IRL Сем Бенет Бора-Хансгрое4ч 25' 02
2. BEL Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 0
3. SLO Лука Мезгец Мичелтон-Скот+ 0
4. ESP Јон Аберастури Каха Рурал-Сегурос РГА+ 0
5. GER Фил Баухаус Бахреин-Мерида+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. IRL Николас Роуш црвена маичка за предводникот во генералниот пласманСанвеб9ч 51' 14
2. COL Наиро Кинтана зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманМовистар+ 2
3. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 8
4. ESP Микел Ниеве Мичелтон-Скот+ 22
5. COL Мигел Анхел Лопес бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачАстана+ 33
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NED Фабио Јакобсен Декојнинк-Квик Степ4ч 04' 16
2. IRL Сем Бенет зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое+ 0
3. COL Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати+ 0
4. SLO Лука Мезгец Мичелтон-Скот+ 0
5. FRA Марк Саро Групама-ФДЖ+ 0
6. POL Шимон Сајнок ССС+ 0
7. NOR Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 0
8. ESP Јон Аберастури Каха Рурал-Сегурос РГА+ 0
9. FRA Клеман Вентурини АГ2Р Ла Мондијал+ 0
10. ARG Максимилијано Ричезе Декојнинк-Квик Степ+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. IRL Николас Роуш црвена маичка за предводникот во генералниот пласманСанвеб13ч 55' 30
2. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 2
3. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 8
4. ESP Микел Ниеве Мичелтон-Скот+ 22
5. COL Мигел Анхел Лопес бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачАстана+ 33
6. SLO Примож Роглич Џамбо-Висма+ 35
7. COL Серхио Игита ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 37
8. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 38
9. ITA Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 46
10. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 46
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Анхел Мадрасо сина точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманБургос БХ4ч 58' 31
2. NED Јетсе Бол Бургос БХ+ 10
3. ESP Хосе Ерада Кофидис+ 22
4. COL Мигел Анхел Лопес црвена маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачАстана+ 47
5. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 59
6. SLO Примож Роглич Џамбо-Висма+ 59
7. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 1' 29
8. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 1' 41
9. USA Сеп Кус Џамбо-Висма+ 1' 41
10. COL Естебан Чавес Мичелтон-Скот+ 1' 46
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. COL Мигел Анхел Лопес црвена маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачАстана18ч 55' 21
2. SLO Примож Роглич Џамбо-Висма+ 14
3. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 23
4. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 28
5. IRL Николас Роуш Санвеб+ 57
6. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 59
7. COL Естебан Чавес Мичелтон-Скот+ 1' 17
8. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 1' 18
9. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 1' 49
10. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 1' 50
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Хесус Ерада Кофидис4ч 43' 55
2. BEL Дилан Тенс црвена маичка за предводникот во генералниот пласманБахреин-Мерида+ 7
3. FRA Доријан Годон АГ2Р Ла Мондијал+ 21
4. NED Роберт Гесинк Џамбо-Висма+ 21
5. FRA Бруно Армирали Групама-ФДЖ+ 37
6. POL Павел Полјањски Бора-Хансгрое+ 39
7. POR Нелсон Оливеира Мовистар+ 45
8. ITA Џанлука Брамбила Трек-Сегафредо+ 47
9. ESP Давид де ла Крус Инеос+ 50
10. ETH Цгабу Грмај Мичелтон-Скот+ 2' 35
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Дилан Тенс црвена маичка за предводникот во генералниот пласманБахреин-Мерида23ч 44' 00
2. ESP Давид де ла Крус Инеос+ 38
3. COL Мигел Анхел Лопес бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачАстана+ 1' 00
4. SLO Примож Роглич Џамбо-Висма+ 1' 14
5. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 1' 23
6. NED Роберт Гесинк Џамбо-Висма+ 1' 23
7. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 1' 28
8. COL Естебан Чавес Мичелтон-Скот+ 2' 17
9. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 2' 18
10. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 2' 47
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Алехандро Валверде Мовистар4ч 34' 11
2. SLO Примож Роглич Џамбо-Висма+ 0
3. COL Мигел Анхел Лопес црвена маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачАстана+ 6
4. COL Наиро Кинтана зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманМовистар+ 6
5. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 42
6. ESP Јон Исагире Астана+ 48
7. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 51
8. ITA Фабио Ару ОАЕ Емирати+ 51
9. NZL Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 1' 07
10. ESP Оскар Родригес Еускади Баскија-Муријас+ 1' 20
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. COL Мигел Анхел Лопес црвена маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачАстана28ч 19' 13
2. SLO Примож Роглич Џамбо-Висма+ 6
3. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 16
4. COL Наиро Кинтана зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманМовистар+ 27
5. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 1' 58
6. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 2' 36
7. COL Естебан Чавес Мичелтон-Скот+ 2' 52
8. NZL Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 3' 34
9. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 3' 36
10. ITA Фабио Ару ОАЕ Емирати+ 3' 36
Извор: ProCyclingStats


Етапа 8[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GER Никијас Арнт Санвеб3ч 50' 48
2. ESP Алекс Аранбуру Каха Рурал-Сегурос РГА+ 0
3. BEL Тош ван дер Санде Лото-Судал+ 0
4. POR Рубен Гереиро Катјуша-Алпесин+ 0
5. GER Јонас Кох ССС+ 0
6. BEL Дилан Тенс Бахреин-Мерида+ 0
7. ESP Јонатан Ластра Каха Рурал-Сегурос РГА+ 0
8. SWE Тобијас Лудвигсон Групама-ФДЖ+ 0
9. ESP Фернандо Барсело Еускади Баскија-Муријас+ 0
10. COL Серхио Енао ОАЕ Емирати+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Никола Еде црвена маичка за предводникот во генералниот пласманКофидис32ч 16' 24
2. BEL Дилан Тенс Бахреин-Мерида+ 2' 21
3. COL Мигел Анхел Лопес бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачАстана+ 3' 01
4. SLO Примож Роглич Џамбо-Висма+ 3' 07
5. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 3' 17
6. COL Наиро Кинтана зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманМовистар+ 3' 28
7. NOR Карл Фредрик Хаген Лото-Судал+ 3' 45
8. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 4' 59
9. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 5' 37
10. COL Естебан Чавес Мичелтон-Скот+ 5' 53
Извор: ProCyclingStats


Етапа 9[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати2ч 58' 09
2. COL Наиро Кинтана црвена маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманМовистар+ 23
3. SLO Примож Роглич Џамбо-Висма+ 48
4. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 48
5. ESP Марк Солер Мовистар+ 57
6. AUT Херман Пернштајнер Бахреин-Мерида+ 59
7. COL Серхио Игита ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 1' 01
8. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 1' 01
9. COL Мигел Анхел Лопес бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачАстана+ 1' 01
10. GBR Тео Гејган Харт Инеос+ 1' 38
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. COL Наиро Кинтана црвена маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманМовистар35ч 18' 18
2. SLO Примож Роглич Џамбо-Висма+ 6
3. COL Мигел Анхел Лопес бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачАстана+ 17
4. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 20
5. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 1' 42
6. NOR Карл Фредрик Хаген Лото-Судал+ 1' 46
7. FRA Никола Еде Кофидис+ 2' 21
8. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 3' 22
9. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 3' 53
10. BEL Дилан Тенс Бахреин-Мерида+ 4' 46
Извор: ProCyclingStats


Етапа 10[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич црвена маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманЏамбо-Висма47' 05
2. NZL Патрик Бевин ССС+ 25
3. FRA Реми Кавања Декојнинк-Квик Степ+ 27
4. USA Лосон Кредок ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 48
5. POR Нелсон Оливеира Мовистар+ 1' 02
6. FRA Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 14
7. BEL Томас де Гент Лото-Судал+ 1' 21
8. ESP Марк Солер Мовистар+ 1' 22
9. BEL Дилан Тенс Бахреин-Мерида+ 1' 27
10. COL Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 1' 28
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич црвена маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманЏамбо-Висма36ч 05' 29
2. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 1' 52
3. COL Мигел Анхел Лопес бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачАстана+ 2' 11
4. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 3' 00
5. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 3' 05
6. NOR Карл Фредрик Хаген Лото-Судал+ 4' 59
7. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 5' 42
8. FRA Никола Еде Кофидис+ 5' 49
9. BEL Дилан Тенс Бахреин-Мерида+ 6' 07
10. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 6' 25
Извор: ProCyclingStats


Етапа 11[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Mikel Iturria Еускади Баскија-Муријас4ч 36' 44
2. ESP Јонатан Ластра Каха Рурал-Сегурос РГА+ 6
3. USA Лосон Кредок ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 6
4. AUS Дамјен Хаусон Мичелтон-Скот+ 6
5. FRA Франсоа Бидар АГ2Р Ла Мондијал+ 6
6. ERI Амануел Гебрезгабихир Дименжн Дата+ 9
7. FRA Бенжамен Тома Групама-ФДЖ+ 12
8. ITA Матео Фабро Катјуша-Алпесин+ 12
9. ESP Горка Исагире Астана+ 12
10. FRA Реми Кавања Декојнинк-Квик Степ+ 12
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич црвена маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманЏамбо-Висма41ч 00' 48
2. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 1' 52
3. COL Мигел Анхел Лопес бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачАстана+ 2' 11
4. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 3' 00
5. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 3' 05
6. NOR Карл Фредрик Хаген Лото-Судал+ 4' 59
7. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 5' 42
8. FRA Никола Еде Кофидис+ 5' 49
9. BEL Дилан Тенс Бахреин-Мерида+ 6' 07
10. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 6' 25
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]