Втора унгарска лига во рагби

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Национално првенство II ( унгарски: Nemzeti Bajnokság II , исто така, DHL Nemzeti Bajnokság II за спонзорски причини) е трето и најниско ниво на домашната клупска рагби-унија во Унгарија по Екстралига и Национално првенство I. Натпреварувањето било воведен во 1989 година. Таа била подложена на големи промени за сезоната 2011-12.

Формат и структура[уреди | уреди извор]

За сезоната 2011-12, лигата ја играат пет тимови кои играат на голем број централизирани турнири (турнири одржани на една локација). Натпреварите се состојат од две половини од дваесет минути. [1]

Тековни тимови[уреди | уреди извор]

Клуб Целосно име Град Стадион
Цеглед Цеглед рагби клуб Цеглед Бедек Паја
Геделе Ердегек Геделеј Ердегек Регби Чапат Геделе ?
Ѓенѓеш Фаркашок Ѓенѓеш Фаркашок Рагби Клуб Ѓенѓеш Матра Скепзе Ишкола спортпаја, Матрафиред
СТЕ ЕХЕК Сегед Тудомањеѓетем Еѓетеми Хагатои Енкормањзат Шпорт Еѓесилет Сегедин Етелка Шори Штадион

Шампиони[уреди | уреди извор]

 • 1990 Батај булдогок
 • 1991
 • 1992 Батај булдогок
 • 1993 Будимпешта Ехилес
 • 1994 Рагби клуб Естергом I
 • 1995
 • 1996
 • 1997 Сентеш[2]
 • 1998
 • 1999
 • 2000 Сентеш
 • 2001 Рагби клуб Естергом II
 • 2002 Рагби клуб Естергом II
 • 2003 Рагби клуб Естергом II
 • 2004 Песи Индианок
 • 2005 Сентеш
 • 2006 Сентеш
 • 2007
 • 2008
 • 2009
 • 2010 Сентеш

Белешки и наводи[уреди | уреди извор]

Исто така види[уреди | уреди извор]