Вршачки замок

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Вршачка кула
Vršačka kula posle obnove2.jpg
Вршачката кула за време на реконструкцијата
Општи податоци
Град Вршац
Земја Србија


Вршачкиот замок е тврдина, која се наоѓа на Вршачката планина во Србија. Таа е единствената донжон кула која останала од истоимената тврдина. Се смета дека била изградена во Ѓурак Бранковиќ, по падот на Смедерево.