Вршачки замок

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вршачка кула
Вршачката кула за време на реконструкцијата
Карта
Општи податоци
ГрадВршац
ЗемјаСрбија

Вршачкиот замок е тврдина, која се наоѓа на Вршачката планина во Србија. Таа е единствената донжон кула која останала од истоимената тврдина. Се смета дека била изградена во Ѓурак Бранковиќ, по падот на Смедерево.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)