Вртлог (галаксија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вртлог
{{{опис}}}
Соѕвездие Ловечки Кучиња
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 29 м 52,6 с
Деклинација +47° 11' 44""
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
8,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
9
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 11,2' x 6,9'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена 13 октомври 1773
Други ознаки M 51, UGC 8493, MCG 8-25-12, IRAS 13277+4727, KCPG 379A, CGCG 246-8, Arp 85, VV 1, VV 403, Whirlpool galaxy

Вртлог (NGC 5194) — спирална галаксија во соѕвездието Ловечки Кучиња, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како Вртлог и NGC 5194 се споменува и како M 51, UGC 8493, MCG 8-25-12, IRAS 13277+4727, KCPG 379A, CGCG 246-8, Arp 85, VV 1 и VV 403.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 13 октомври 1773 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3,3 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, галаксијата Вртлог е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,4 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 9 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 m/лмин2.[2] Вртлог има привидни димензии од 11,2' х 6,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 29 м 52,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +47° 11' 44"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 7°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на Вртлог е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 47404. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 76; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3460. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1593.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]