Вркута

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вркута
Alchemilla vulgaris
Научна класификација
Царство: Растенија
Оддел: Скриеносеменици
Ред: Розовидни
Семејство: Рози
Потсемејство: Рози
Племе: Potentilleae
Потплеме: Fragariinae
Род: Alchemilla
Научен назив
Alchemilla vulgaris
L.

Вркута позната и како арсланска шепа, бисерок и моминска наметка (лат. Alchemilla vulgaris) е зелјесто растение од семејството рози (Rosaceae). Научното име потекнува од арапскиот збор alkemelych, што значи небесна роса и латинскиот vulgaris што значи обичен.

Лековитост[уреди | уреди извор]

Вркутата е позната како универзален лек за сите женски болести. Капките од лисјата се составен дел од многу напитоци. Цвета од крајот на мај до почетокот на есента, со мали зеленикаво-жолти цветчиња. Листовите може да се собираат во пролетта, но најдобро е да се собираат во времето на цветање. Содржи танини, флавоноиди, горчливи супстанции, органски киселини, фитостерин, салицилна киселина, етерични масла кои изобилуваат со витамин Ц. Има антибактериски ефекти, но имаат многу корисни ефекти. Таа е призната како една од најефикасните растенија против женските проблеми. Во народната медицина веќе долго време се користи за лекување на генитални инфекции. Таа го запира растот на ракот на дојката. Може да се користи од страна на жените од сите возрасти. Не се препорачува за бремени жени, доилки и луѓе со заболувања на црниот дроб.

Литература[уреди | уреди извор]

 • Гостушки, Р: Лечење лековитим биљем, Народна књига, Београд, 1979.
 • Грлић, Љ: Енциклопедија самониклог јестивог биља, Аугуст Цесарец, Загреб, 1986.
 • Дјук, А, Џ: Зелена апотека, Политика, Београд, 2005.
 • Јанчић, Р: Лековите биљке са кључем за одређивање, Научна књига, Београд, 1990.
 • Јанчић, Р: Ботаника фармацеутика, Службени лист СЦГ, Београд, 2004.
 • Јанчић, Р: Сто наших најпознатијих лековитих биљака, Научна књига, Београд, 1988.
 • Којић, М, Стаменковић, В, Јовановић, Д: Лековите биљке југоистичне Србије, ЗУНС, Београд 1998.
 • Лакушић, Д: Водич кроз флору националног парка Копаоник, ЈП Национални парк Копаоник, Копаоник, 1995.
 • Марин, П, Татић, Б: Етимолошки речник, ННК Интернационал, Београд, 2004.
 • Миндел, Е: Витаминска библија, ФаМилет, 1997.
 • Мишић Љ, Лакушић Р: Ливадске биљке, ЗУНС Сарајево, ЗУНС Београд, ИП Свјетлост, 1990
 • Стаменковић, Во: Наше нешкодљиве лековите биљке, Тренд, Лесковац
 • Туцаков, Ј: Лечење биљем, Рад, Београд, 1984.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]