Врбица (род)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Врбица (род)
Врбица
Блатна врбица (Lythrum salicaria)
Научна класификација [ у ]
Царство: Растенија
клад: Скриеносеменици
клад: Евдикоти
клад: Розиди
Ред: Миртовидни
Семејство: Врбици
Род: Врбица
L.[1]
Видови

Во текстот

Синоними

Peplis L.[1]
Salicaria Mill.[2]

Врбица (науч. Lythrum) — род од 38 видови на цветни растенија домородни во умерените краишта на светот, припадници на семејството на врбиците (Lythraceae).[3].

Опис[уреди | уреди извор]

Овие зелјести растенија можат да бидат едногодишни или повеќегодишни. Обично имаат квадратни стебленца, тесни листови без дршки и шилци од ѕвездести цветови со виолетова, розова или бела боја. Виреат особено на калливи места, речни брегови и бари, иако може да се одгледуваати во посуви услови. Блатната (L. salicaria) и стапчестата врбица (L. virgatum) се среќаваат и во градини.[3]

Избрани видови[уреди | уреди извор]

Еве некои позначајни видови:[1][4][5][6]

Морфологија[уреди | уреди извор]

Некои видови врбица се хетеростилни, на пр. тристилната блатна врбица (која се јавува во три облици) .[7]

Екологија[уреди | уреди извор]

Видовите на родот врбица се храна за ларвите на некои видови пеперутки и молци како ноќниот пауновец, самрачната совица, готската совица и зелената грбица.

Фосилни наоди[уреди | уреди извор]

Нјастариот досега пронајден наод од родот е фосилен полен од раниот кампан (пред 82-81 милиони години) во Вајоминг, САД.[8]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Lythrum In: Species Plantarum 1: 446 (1753). APNI, IBIS database. Centre for Plant Biodiversity Research, Australian Government, Canberra. посет. 26 февруари 2010 г.
  2. „Genus: Lythrum L.“. Germplasm Resources Information Network. United States Department of Agriculture. 28 април 1998. Посетено на 19 февруари 2011.
  3. 3,0 3,1 RHS A-Z Encyclopedia of Garden Plants. United Kingdom: Dorling Kindersley. 2008. стр. 1136. ISBN 978-1405332965.
  4. Lythrum L. USDA PLANTS.
  5. Common name for L. junceum Lythrum junceum (false grass-poly)“. Flora of Derbyshire. Derby City Council and Derbyshire Flora Committee. 15 февруари 2007. Посетено на 26 февруари 2010.[мртва врска]
  6. Common name for L. wilsonii „Innamincka Regional Reserve - Flora Species List (By Family)“ (PDF). National Parks and Wildlife South Australia, Department for Environment and Heritage. Архивирано од изворникот (PDF) на 25 октомври 2009. Посетено на 26 февруари 2010.
  7. Eckert, C. G.; и др. (1996). „Frequency-dependent selection on morph ratios in tristylous Lythrum salicaria (Lythraceae)“ (PDF). Heredity. 77 (6): 581–88. doi:10.1038/hdy.1996.185. S2CID 23567206. Архивирано од изворникот (PDF) на 2020-02-15. Посетено на 2023-11-13.
  8. Graham, Shirley A. “Fossil Records in the Lythraceae.” Botanical Review, vol. 79, no. 1, 2013, pp. 48–145., www.jstor.org/stable/41809868. Accessed 20 Sept. 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]