Врбањци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Врбањци е населено место во Босна и Херцеговина во Општина Котор Варош, ентитет Република Српска. Според пописот на жители од 1991 година во населбата живееле 2.975 жители.

Географија[уреди | уреди извор]

Врбањци лежи на реката Врбања по која го добиле името и на уште две помали рекички, Босанка и Цврцка. Северно од Врбањци се наоѓа селото Сердари.

Историја[уреди | уреди извор]

Жители[уреди | уреди извор]

Националност[1] 1991 година 1981 година 1971 година 1961 година
Муслимани 1.468 (49,34%) 487 (29,89%) 514 (31,07%)
Хрвати 799 (26,85%) 689 (42,29%) 651 (39,35%)
Срби 658 (22,11%) 373 (22,89%) 473 (28,59%)
Југословени 41 (1,37%) 79 (4,84%) 13 (0,78%)
останати и непознато 9 (0,30%) 1 (0,06%) 3 (0,18%)
Вкупно 2.975 1.629 1.654


Жители по општини на Срезот Котор Варош, 1953 година[уреди | уреди извор]

Пописно подрачје Вкупно Срби Хрвати Словенци Македонци Црногорци Jугословени
неопределени
Чеси Полјаци Русини
Украинци
Oстанати Словени Oстанати несловени
СРЕЗ КОТОР ВАРОШ 37898 25008 6485 4 4 10 6375 2 2 8
Котор Варош 4715 805 2640 2 3 6 1253 1 1 4
Масловаре 4574 3966 8 600
Превиле 4576 3537 696 342 1
Скендер Вакуф 7100 6566 16 518
Шипраге 7746 6036 24 1 1 1682 2
Врбањци 4919 1678 1728 1 4 1505 1 1 1
Забрѓе 4268 2420 1373 475

[2]

Види уште[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]