Врастенска кула

Од Википедија — слободната енциклопедија
Врастенска кула
Πύργος Βρασνών
Карта
МестоВраста, Лагадинско
ОбластЕгејска Македонија, Грција
Координати40°42′17″ N; 23°39′12″ E / 40.7047° СГШ; 23.6533° ИГД / 40.7047; 23.6533Координати: 40°42′17″ N; 23°39′12″ E / 40.7047° СГШ; 23.6533° ИГД / 40.7047; 23.6533
Историја
ИзграденoXV век
Белешки за наоѓалиштето
Состојбазачувана

Врастенска кула (грчки: Πύργος Βρασνών) — средновековна одбренбена кула во селото Враста, Лагадинско, Егејска Македонија.[1][2]

Историја[уреди | уреди извор]

Кулата се наоѓа во источниот дел на селото, во дворот на црквата „Св. Ѓорѓи“. Изградена е во XV век. Селото Враста се споменува во светогорски документи. Во 1300 г. принадлежи към катепанатот Стибан (Стефанина), а подоцна од катепанатот Рендина. Кулата веројатно го штитела патот од Халкидик кон долината на Струма.[1]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбатае трикатна кула со покрив, од кои денес опстанале првиот и делумно третиот. Зачувани се остатоци од дрвениот под на вториот кат и од оџак. Зафаќа околу 50 м2 (7 × 7,30 м). Дебелината на ѕидовите постепено се намалува нагоре до 2,4 м. Кулата е изградена од недялани камења од околината и зајакната со потпори (0,80 × 1,20 м), и со тоа е случна на други палеолшки кули на ова подрачје — Галачишката, Светивасилска, Мариината, Кучоската и светогорските кули.[1]

Во 1980-тите години и во 1997 г. се извршени конзервациски работи.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Πύργος Βρασνών“. Ελληνικά Κάστρα. Занемарен непознатиот параметар |уеб_адрес= (help); Отсутно или празно |url= (help); |access-date= бара |url= (help)
  2. „O πύργος των Βρασνών“. Protostrator. Посетено на 12 октомври 2016.