Прејди на содржината

Во кафулето кај Гене

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Во кафулето кај Гене“
РежисерМиле Грозданоски
ПродуцентМиле Грозданоски
СценаристИван Карадак
Главни улогиБлагоја Чоревски
Анче Џамбазова
Димче Мешковски
Катерина Крстева
Владимир Ангеловски
Стојна Костовска
Марин Бабиќ
Ѓокица Лукаревски
Мирче Доневски
Премиера1991
Времетраење45 мин
ЗемјаМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

Во кафулето кај Гене македонски филм од 1991 година во режија на Миле Грозданоски, а по сценарио на Иван Карадак. Филмот е снимен во продукција на Македонската Телевизија.[1]

Глумец Улога
Благоја Чоревски Гене
Анче Џамбазова Жената на Гене
Димче Мешковски Грубер
Катерина Крстева Мара Попара
Владимир Ангеловски Ангеле
Стојна Костовска Келнерка
Марин Бабиќ Генерал Тринкен
Ѓокица Лукаревски Италијанецот
Мирче Доневски Хитлер
Душко Костовски Ваштак
Катерина Коцевска Сигма
Емин Унѓел Полицаец
Ѓорѓи Тодоровски Војник

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]