Во Селото (Годивле)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Во Селото (Годивје))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Во Селото
археолошко наоѓалиште
Во Селото is located in Македонија
Во Селото
Местоположба на Во Селото во Македонија
Местоположба 41°22′7″N 21°19′3″E / 41.36861° N; 21.31750° E / 41.36861; 21.31750Координати: 41°22′7″N 21°19′3″E / 41.36861° N; 21.31750° E / 41.36861; 21.31750
Основни податоци
Име Во Селото
Место Годивле
Општина Кривогаштани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (неопределено).svg неопределено

Период непознат период
Портал „Археологија“

Во Селотоархеолошко наоѓалиште во прилепското село Годивле. Наоѓалиштето поради неистраженоста не е датирано и е од непознат тип. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека низ целото село а и околу се забележуваат темели од стари куќи, остатоци од керамика, а и стари бунари.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069