Војче (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Војче (река)
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворСува Гора
УстиеВардар кај село Волковија

Војче - помала река, извира на Сува Гора, јужно од Гостивар. Тече низ селото Волковија и се влева во Вардар како негова десна притока. Претставува суводолица и има непостоен водостој.